ابداع روشی علمی برای رشد گیاهان در تارکی

ابداع روشی علمی برای رشد گیاهان در تارکی

 

به گزارش پرشین تک، پژوهشگران دانشگاه ام آی تی می‌گویند موفق به ابداع گیاهی شده اند که در تاریکی به رشد و نمو خود ادامه می‌دهند.

 

آنان برای اینکه به هدف خود برسند، نانو ذرات ویژه‌ای را در برگ‌های گیاه کاکائو گنجانده اند که می‌توانند به مدت ۳.۵ ساعت ذرات نور را از خود متشعشع کنند. تابش این ذرات نور ذخیره شده در نانوذرات و جذب آن‌ها توسط برگ باعث می‌شود که این گیاه کاکائو حتی در تاریکی بتواند روال رشد عادی خود را طی کند.

 

این گیاه با استفاده از ذرات نانو قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود بوده و محققان می‌گویند در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز رشد این گیاه را زیر نظر می‌گیرند و شرایط رشد آن را با شرایط رشد گیاهان عادی مقایسه می‌کنند.

 

دانشمندان دانشگاه ام آی تی می‌گویند در آینده کاربرد این روش را توسعه خواهند داد و از آن برای تامین انرژی درختان بلند نیز استفاده می‌کنند تا شرایط رشد آن‌ها نیز به سادگی فراهم شود.

 

ماده شیمیایی اسرارآمیز مورد استفاده محققان در نانو ذرات یادشده، نوعی آنزیم اکسیدشده است که لوسیفراز نام دارد و در بدن کرم‌های شب تاب نیز وجود دارد و باعث درخشش بدن آن‌ها نیز می‌شود. محققان به همین منظور از مولکول دیگری به نام کوآنزیم‌ای نیز استفاده کرده اند که روند فعالیت لوسیفراز را کنترل کرده و از اتمام سریع آن جلوگیری می‌کند.

 

هنوز مشخص نیست آیا در آینده می‌توان از این روش برای کسب اطمینان از رشد دائمی گیاهان در هوای تاریک استفاده کرد یا خیر.