تفاوت دوران نامزدی با عقد چیست؟

تفاوت دوران نامزدی با عقد چیست؟

شناخت بهتر در دوران نامزدی بسیار مهم و لازم است به گزارش پرشین تک یکی از اولین سوالاتی که در ذهن بسیاری از جوانان و خانواده ها شکل می گیرد این است که آیا دوران نامزدی لازم است؟ و اگر لازم است چه اهمیتی دارد؟ آیا این دوران با دوران عقد متفاوت است؟ در پاسخ باید بگوییم بله دوران نامزدی علاوه بر اینکه لازم است با دوران عقد نیز تفاوت هایی دارد.

 

متاسفانه بسیاری از خانواده ها بدون در نظر گرفتن دوران نامزدی سریعا جوانان را به عقد یکدیگر در می آورند و بدتر از آن هم گاهی خواهان ازدواج هرچه زودتر جوانان با دوران عقد کوتاه هستند. اینکه اهمیت دوران نامزدی چیست و چه تفاوت هایی با دوران عقد دارد و پیامدهای نادیده گرفتن آنها چیست را در ادامه بیان خواهیم کرد.

 

دوران نامزدی: به گزارش پرشین تک دوران نامزدی یکی از بهترین فرصت های آشنایی دختر و پسر است که معمولا خوشایند خانوادها بخصوص خانواده دختر نیست. دلیلی که خانواده ها ذکر میکنند بیشتر مربوط به رسمی نبودن این دوران. نداشتن وجه قانونی و حقوقی. ترس از سوء استفاده جنسی.

 

ترس از به هم خوردن ازدواج و ترس از انجام خطا و اشتباه است که در نتیجه این عوامل خانواده ها و گاهی دختر و پسر می خواهند به هر قیمتی که شده سریعتر ازدواج کنند و در واقع خود را به دست سرنوشت پسپارند. متاسفانه این موضوع در فرهنگ ما رایج است. چنانکه متوجه شدید یکی از مهمترین خصوصیات این دوران رسمی و شرعی نبودن این دوران است که سبب ترس خانواده ها می شود برای اینکه این مشکل تا حدودی برطرف شود می توان برای پسر و دختر صیغه محرمیت جاری کرد.

 

این نوع صیغه مدت محدودی دارد و با جاری شدن آن خانواده ها هم می توانند نظارت کافی بر دروان نامزدی داشته باشند. لازم به یادآوری است که حدقل دوران نامزدی باید بین 6-3 ماه باشد. مهمترین مزیت این دوران این است که به دلیل نبودن سند رسمی در صورتی که پسر و دختر و یا خانواده ها به توافق نرسیده باشند می توانند به راحتی از یکدیگر جدا شوند.

 

تفاوت نامزدی با عقد: بر خلاف نامزدی عقد یک مرحله قانونی و شرعی و اجتماعی است که پسر و دختر رسما زن و شوهر اعلام می شوند. به همین دلیل پسر و دختر و خانواده ها در مقابل همدیگر متعهد به پایبندی اصول و قوانین ازدواج هستند. در این دوران حتی می تواند رابطه جنسی هم وجود داشته باشد هرچند رابطه کامل جنسی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. متاسفانه بیشتر مردم دوران عقد و نامزدی را یکی می دانند.

 

چنانچه در این دوران سازگاری بین پسر و دختر و یا خانواده ها وجود نداشته باشد سخت تر از دوران نامزدی می توان جدا شد که دلایل آن عبارت انداز: خرج و مخارجی که دو خانواده متحمل شده اند. احساس سرخوردگی و انگ خوردن پسر یا دختر. کمتر شدن اعتبار خانواده ها (بخصوص در برخی از فرهنگ ها) و نحوه پرداخت مهریه که چنانچه پسر و دختر قصد طلاق داشته باشند و رابطه کامل جنسی داشته اند

 

پسر باید کل مهریه را پرداخت کند و در صورتی که رابطه کامل نداشته اند نصف مهریه پرداخت می شود.
بطور کلی پیامدهای نادیده گرفتن دوران نامزدی سردرگمی نقش پسر و دختر برای شناخت یکدیگر. آسیب روانی آنها و مشکلات حقوقی و اجتماعی و اقتصادی برای خانواده هاست.